تبلیغات
موسیقی کودک گمپ گل - تنبیه های سازنده
 
موسیقی کودک گمپ گل
شنبه 5 تیر 1395 :: نویسنده : محمد آنت
تنبیه های سازنده برای فرزندان


893536_730


هیچ وقت فرزندتان را تنبیه بدنی نکنید سعی کنید با رفتارتان و از طرق گفتاری اشتباه وی را به او گوشزد کنید توصیه های مشاورین را در این زمینه با هم می خوانیم

 واقعاً درمانده‌اید؛ فکر می‌کنید والدین بی‌نظیری هستید. داد می‌زنید؛ سعی می‌کنید دلیل بیاورید: «نه؛ ما خواهرت را نمی‌زنیم. او تنها خواهری است که داری و اگر او را بزنی و زخمی کنی، مدت زیادی زنده نخواهد ماند.» چنین رفتاری با فرزندان همیشه خوب است.

دلیل آوردن شیوۀ تفکر و نحوۀ حل مسئله‌شان را تغییر می‌دهد و بهرۀ هوشی‌ آنان را می‌افزاید اما رفتارشان را تغییر نمی‌دهد. خودتان هم می‌دانید چون همیشه این عبارت بی‌نظیر را به کار می‌برید: «هزار بار به تو گفته بودم». نتایج آخرین پژوهش‌ها نشان می‌دهد که تنبییه، دستور یا توصیه رفتار انسان را چندان تغییر نمی‌دهد.

یکی از روان شناسان کودک استدلال می‌کند که برای ازبین‌بردن رفتارهای مشکل‌دار در بچه‌ها تنبیه درواقع وقت تلف‌کردن است. این روش را به‌جای تنبیه امتحان کنید.

فرض کنید که یک کودک مشکل‌دار دارید. اگر نوپاست، ممکن است خواهر یا برادر خود را بزند یا زمانی که صبح اول وقت برای رسیدن به جلسۀ کاری عجله دارید، کفش‌هایش را نمی‌پوشد. اگر نوجوان است، احتمالاً در جروبحث‌های فراوانی که با هم دارید، با حرف‌های زشت و رکیک شما را گلوله‌باران می‌کند. خب، پاسخ این است که تنبیهشان کنید؛ درست است؟

آلن کزدین، رئیس مرکز تربیت فرزندان در دانشگاه ییل، نظر متفاوتی دارد. تنبیه ممکن است سبب شود که شما احساس بهتری داشته باشید؛ اما رفتار بچه را تغییر نمی‌دهد. به‌جای تنبیه، آلن طرف‌دار شگردی اصلاحی است که در آن والدین، تا زمانی که رفتار منفی نهایتاً محو شود، رفتاری را که از بچه می‌خواهند، به‌طور مثبت تقویت می‌کنند.

در حالی که مشغول تهیۀ مجموعۀ اخیر گزارش‌هایم دربارۀ کودک‌آزاری بودم، به این تشخیص رسیدم که والدین تقریباً سه دسته هستند. تعداد کمی از والدین ظاهراً به‌طرزی شهودی آنچه باید را به‌نحو مطلوب و کاملی انجام می‌دهند. منظورم مادران و پدرانی است که جدول برنامۀ روزانۀ منظمی دارند و بسته‌های میان‌وعده حاوی هویج‌های کوچک ارکانیگ را همیشه دم‌دست آماده دارند.

گروه کوچک‌تری از والدین نیز هستند که به‌شکل وحشتناکی با فرزندانشان بدرفتاری می‌کنند و آنان را آزار می‌دهند. اما به‌طور کلی بزرگ‌ترین گروه، والدینی هستند که در این میانه قرار دارند. از بدرفتاری فاصله دارند؛ اما والدین ایدئالی نیز نیستند. گرفتار و مشغول‌اند و همواره زیر فشار عصبی؛ بنابراین یک روز بسیار آسان‌گیر و روز دیگر بسیار سخت‌گیرند. در ارتباط با روان‌شناسی کودک یا از دانش لازم بی‌بهره‌اند یا دانشی که در اختیار دارند، قدیمی و منسوخ است؛ بنابراین خود را به آب‌وآتش می‌زنند تا بفهمند چه باید بکنند.

والدین در این گروه میانه ممکن است به کزدین و مساعدت‌هایش در زمینه تربیت فرزند مراجعه کنند. با کزدین دربارۀ این روش غیرمعمولش صحبت کرده‌ام. در زیر متن ویراستۀ گفت‌وگوی من با او را می‌خوانید.

کازان: مردم ایده‌های خود را دربارۀ بچه‌داری و تربیت فرزندان از کجا می‌آورند؟ چه چیزی تعیین می‌کند که کسانی که بچه دارند، چه نوع پدر و مادری خواهند بود؟

کزدین: اینکه هر فرد چه جور پدر یا مادری برای فرزندش باشد، تنها از طریق والدین خودش تعیین یا دیکته نمی‌شود؛ مثلاً اکثر کودکانی که موردآزار قرار می‌گیرند، برای فرزندانشان پدر و مادری آزاردهنده نخواهند بود. ازسوی‌دیگر باید گفت برخی مسائل از دو راه منتقل می‌شود؛ یکی از آن‌ها سرمشق قراردادن است. سرمشق و الگوبودن تأثیر بسیاری بر فرد دارد؛ اما والدین اغلب به‌طرزی سازنده و راهبردی از آن استفاده نمی‌کنند.

اموری که والدین الگو و نمونه‌ای از آن خواهند بود، بیشترِ مواقع بر چگونگی رفتار کودکان، هم در مقام کودک و هم در مقام بزرگ‌سال، تأثیر می‌گذارد. برای نمونه شیوه‌ای که والدین برای اِعمال انضباط بر فرزندانشان از آن استفاده می‌کنند، همانی خواهد شد که کودکان، هم‌بازی‌ها و همسالان خود را از آن طریق منضبط می‌سازند. والدینی که طعنه و کنایه می‌زنند، کودکی خواهند داشت که برای همسالانش فردی طعنه‌زن با گفتاری کنایه‌آمیز خواهد بود. هر چه یک کودک از طرف پدر و مادرش بیشتر موردضرب‌وشتم قرار گیرد، همسالان خود را نیز بیشتر خواهد زد.

مسئلۀ دیگر این است که مغز ما به‌شکلی ساختار یافته است که در میان موضوعات مختلف، موضوعات منفی را از محیط بیرون بکشد. از دیدگاه نظریۀ تکامل، اینطور فهمیده می‌شود که مغز ما به‌شکلی انتخابی عمل می‌کند. فرض کنید همراه یا همسر یا فرزندی دارید. اگر او ده کار خوب انجام دهد، تمام حواس شما به آن یازدهمین کاری خواهد بود که شما دوست ندارید و او انجام می‌دهد.

اکنون در میان انتخاب‌های متنوع موجود شروع به جست‌وجو خواهید کرد. آنچه در مخزن [یادگرفته‌ها] دارید، احتمالاً چیزی است که از والدین خود و نیز دیگر اطرافیان و بستگان خود گرفته‌اید.

این چیزی است که توسط شخصیت فرد نیز دیکته می‌شود. برای مثال، شخصیت فرد ممکن است اندکی بی‌محابا و بی‌پروا باشد. برخی ممکن است بیشتر برون‌گرا و برخی بیشتر درون‌گرا باشند و تمام این‌ها نیزعادی است.

تنبیه راه خلاصی از شرّ رفتار منفی کودک نیست.

چیزی که «خُلق‌وخو» نامیده می‌شود، گرایش و وضعیتی فیزیولوژیک است که از لحظۀ تولدآشکارا قابل‌تشخیص است. برای مثال، کودکان کم‌سن که خلق‌وخویی منعطف و سازش‌پذیر دارند، اگر به‌محض گرسنگی به آن‌ها غذا داده نشود، چندان برایشان سخت نخواهد بود. اگر مادرشان آن‌ها را به‌دست افراد ناآشنا بدهد تا برای مدتی کودک را نگه دارند، شروع به گریه و بغض نمی‌کنند. این‌ها صرفاً تفاوت‌هایی کاملاً عادی در انسان‌هاست. بنابراین همین خلق‌وخوست که میزان تاب‌آوردن والدین مقابل واکنش فرزند را تعیین می‌کند.

یا بیایید فرض کنیم که شما یکی از مادرانی هستید که افسردگی پس از زایمان دارید. اگر این مشکل برای مدت زیادی طول بکشد، واقعاً شیوۀ بزرگ‌کردن فرزندتان تغییر می‌کند. در چنین وضعیتی شما همدلی و مهربانی کمتری دارید.

بنابراین تمام این‌ها می‌تواند واکنش‌پذیری را کاهش یا افزایش دهد: پدر ومادرتان، شخصیت خودتان که با خلق‌وخو آغاز می‌شود، تأثیر همسالان، والدین دیگران و آنچه در این آخر گفتیم، یعنی فشار عصبی.

واقعاً درمانده‌اید. داد می‌زنید. سعی می‌کنید دلیل بیاورید. فکر می‌کنید والدین بی‌نظیری هستید. گمان می‌کنید که بهترین پدر و مادرِ جهان هستید. می‌نشینید و می‌گویید که «نه؛ ما خواهرت را نمی‌زنیم. او تنها خواهری است که داری و اگر او را بزنی و زخمی کنی، مدت زیادی زنده نخواهد ماند.» همیشه خوب است که با بچۀ خود چنین کاری کنید. دلیل بیاورید؛ برای اینکه شیوۀ تفکر و نحوۀ حل مسئله‌شان را تغییر می‌دهد و بهرۀ هوشی‌ آنان را می‌افزاید. اما رفتارشان را تغییر نمی‌دهد.

بنابراین خوب است که چنین کنید؛ اما ظاهراً رفتار را تغییر نمی‌دهد. هنگامی هم که این روش بی‌نتیجه می‌ماند… البته می‌دانستیم که این روش فایده‌ای ندارد؛ چراکه والدین این عبارت بی‌نظیر را به کار می‌برند که متأسفانه «هزار بار به تو گفتم». آنچه مطالعات و پژوهش‌ها نشان می‌دهند، این است که یک دستور یا توصیه رفتار انسان را چندان تغییر نمی‌دهد.

کازان: این به چه معنی است؟

کزدین: به‌عنوان‌مثال احتمالاً هیچ فرد سیگاری‌ای روی کرۀ زمین نیست که بگوید، «چی؟! سیگارکشیدن برای من بد است؟ چرا به من نگفته بودی؟» گفتن می‌تواند کمک کند؛ اما رفتار را چندان تغییر نمی‌دهد.

والدین ممکن است شروع به استدلال کنند؛ اما حتی اگر نیت خوبی داشته باشند، احتمال دارد که کمی زیاده‌روی کنند: مثل دادزدن، برخورد و تماس فیزیکی، بچه را محکم به این‌طرف و آن‌طرف‌کشیدن. راهی که از طریق آن از شر رفتار منفی کودک خلاص شوید، تنبیه نیست؛ حتی تنبیهی عالی، تنبیهی بسیار خفیف و ملایم و سبُک، مثل اینکه کودک برای مدتی در اتاق تنها باشد یا بحث جدی با کودک، هیچ‌کدام مؤثر نیست.

کازان: خب، به‌طور خلاصه توضیح دهید که چگونه باید رفتار را بدون تنبیه تغییر داد؟

کزدین: آنچه مورد نظر است، حیطه‌ای از پژوهش است که «تحلیل رفتار کاربردی» نامیده می‌شود. در این حیطه برای تغییر رفتار بر سه چیز تمرکز می‌شود: آنچه قبل از رفتار رخ می‌دهد، اینکه چگونه رفتار را شکل می‌دهید و نهایتاً آنچه شما در پایان انجام می‌دهید.

اتفاقات بسیاری قبل از رفتار رخ می‌دهند و اگر شما به‌نحوی راهبردی از آن‌ها استفاده کنید، می‌توانید کاری کنید که کودک مطیع شود و در خواست شما را قبول کند. بیایید اینگونه در نظر بگیریم که کودک همیشه می‌گوید «نه». این مشکلِ خاصی نیست. به‌راحتی می‌توان آن را تغییر داد؛ اما والدین از تغییر آن عاجزند و معمولاً در این موقعیت‌ها می‌گویند: «بهتر است کاری را که گفتم بکنی؛ برای اینکه من می‌گویم چه کار بکنی» یا «باید برویم» یا «بهتر است همین الان این کار را بکنی؛ اگرنه مجبورت می‌کنم». این چیزی است که معمولاً پدر و مادرها می‌گویند.

خب چه چیزی قبل از رفتار رخ می‌دهد؟

یکی درخواست ملایم و دیگری انتخاب است. به‌عنوان‌مثال، «سالی، خودت را بپوشان» لحنی ملایم و مهربانانه دارد. لحن صحبت است که تعیین می‌کند که آیا درخواست شما اجابت خواهد شد یا نه. «سارا، یا کت سبزت یا ژاکت قرمزت را بپوش. می‌خواهیم بیرون برویم.» انتخاب در میان انسان‌ها احتمال قبول و پذیرش درخواست را افزایش می‌دهد. ماهیت انتخاب مهم نیست. آنچه مهم است، نمود و جلوۀ ظاهری انتخاب است. داشتن انتخابِ واقعی مسئله نیست، انسان‌ها احساس شدیدی نسبت به آن ندارند؛ اما این احساس که گزینه‌هایی برای انتخاب در میان هست، مهم است.

به‌این‌ترتیب این چیزی است که قبل از رفتار قرار می‌گیرد.

اکنون به خودِ رفتار بپردازیم. وقتی پذیرش را دریافت کردید، اگر آنچه انجام شده، همان رفتاری است که شما می‌خواهید، به‌گرمی قدردانی می‌کنید. باید دقیقاً چیزی را که پسندیده‌اید، به زبان بیاورید.

در مرکز تربیت فرزندان در دانشگاه ییل، به حل مشکلات دو نوع بچه می‌پردازیم: یک دسته آن‌هایی هستند که پرخاشگرند و مشکلات روان‌پزشکی جدی دارند؛ دستۀ دیگر کسانی اند که برای انواع مسائل عادی مراجعه می‌کنند که والدین در آن زمینه به کمک نیاز دارند. تعدادی از بچه‌هایی که اینجا می‌آیند، بدخلقیِ بسیار شدیدی دارند؛ مثلاً چهل‌وپنج دقیقه روی زمین می‌نشینند، والدین خود را می‌زنند، وسایل را خرد می‌کنند و خرابی به بار می‌آورند. پدر و مادر نیز می‌خواهند این بدخلقی را تغییر دهند. آن‌ها بچه را به‌خاطر همین بدخلقی تنبیه کرده‌اند؛ البته این تنبیه وضعیت را بدتر خواهد کرد. والدین می‌گویند: «آیا می‌توانید دربارۀ این بدخلقیِ بچه کاری کنید؟»

از پدر یا مادر می‌پرسم: «آیا بچه تابه‌حال اخلاقِ خوش داشته است؟» معمولاً می‌گویند: «نه؛ به همین دلیل هم آمده‌ام اینجا.» در این صورت می‌گوییم که ما به‌همراه شما «بازی بدخلقی» را انجام می‌دهیم و با هم آن را اجرا می‌کنیم. سعی می‌کنیم شبیه‌سازی کنیم. درواقع موقعیت‌های کاذب بدخلقی به وجود می‌آوریم؛ شبیه آنچه خلبان‌ها در جریان شبیه‌سازِ پرواز می‌کنند. بنابراین پدر یا مادر به بچه خواهد گفت: «خب؛ بیلی، می‌خواهیم با هم بازی کنیم.»

ضمناً باید درنظرداشت که بازی بر همه چیز مقدم است؛ به این معنا که هیچ تنش یا تنبیهی از قبل در کار نیست. در موقعیتی هستیم که نتیجه خوب خواهد بود؛ واقعاً خیلی خوب.

می‌گویم: «می‌خواهیم با هم بازی کنیم و آن بازی هم اینطور است که من به تو خواهم گفت که نمی‌توانی از پس کاری خاص بربیایی؛ اما تو واقعاً می‌توانی آن کار را انجام بدهی. می‌توانی عصبانی و بداخلاق بشوی؛ اما این بار مادرت را نخواهی زد و خودت را روی زمین نمی‌اندازی. این فقط بازی است؛ اما اگر بتوانی آن را انجام بدهی، به تو در این جدول دو امتیاز خواهم داد. بنابراین مادر خم می‌شود و لبخند می زند و آهسته و درِ گوشی به این شکل بامزه می‌گوید: ‘خب؛ بیلی، امشب نمی‌توانی تلویزیون تماشا کنی’ و بیلی، تو خشمگین می‌شوی؛ اما مامان را نمی‌زنی و خودت را روی زمین نمی‌اندازی.»

بعد از این بداخلاقی ساختگی، بچه احتمالاً کمی لبخند می زند و مادر با شور و حرارتِ ویژه‌ای می‌گوید: «عالی بود! باورم نمی‌شود که توانستی این کار را بکنی.»

ترغیب‌کردن کودک به انجام رفتار، مغز را تغییر می‌دهد و عادت را تثبیت می‌کند. ما این کار را فقط یک بار کرده‌ایم. بنابراین الان به بیلی می گوییم: «بیلی، شرط می‌بندم که دوباره نمی‌توانی این کار را بکنی. فکر نمی‌کنم بچه‌ای وجود داشته باشد که بتواند این کار را دوبار پشت سر هم انجام بدهد.» بیلی لبخند می زند و می‌گوید: «نه؛ من می‌توانم. می‌توانم این کار را بکنم.» من می‌گویم: «خب؛ پس یک بار دیگر انجامش می‌دهیم.»

شما دوباره این کار را می‌کنید و همان اتفاقات تکرار می‌شود. اگر بدخلقی مؤلفه‌های متفاوتی داشته باشد، شروط خود را تغییر می‌دهید. این بار هرکاری نمی‌کنید. این تمرین را شاید یکی‌دو بار در روز انجام می‌دهید و برای مدتی این کار را تکرار می‌کنید.

همان‌طور که هر چند روز این کار را انجام می‌دهید، نوعی بدخلقی واقعی در خارج از بازی نیز به وقوع می‌پیوندد. این بداخلاقی بهتر از قبل است؛ کم یا زیاد. اکنون می‌گویید: «بیلی، نمی‌توانم باور کنم. ما این دفعه بازی نمی‌کردیم؛ ولی من دیدم که تو از دست خواهرت خیلی عصبانی شدی، اما هیچ کسی را نزدی. فوق‌العاده بود.»

شاید باز هم مدتی به انجام بازی ادامه دهید؛ اما چیزی که اتفاق می‌افتد، این است که احتمال وقوع این بداخلاقی خارج از بازی واقعاً کم می‌شود.

تغییر معمولاً در طی یک‌تاسه هفته رخ می‌دهد؛ اما این فقط یکی از موضوعاتی است که ما با آن‌ها سروکار داریم. والدین معمولاً به‌خاطر بچه‌هایی به ما مراجعه می‌کنند که معلمانشان را گاز می‌گیرند یا باعث آتش‌سوزی می‌شوند. اینجا دیگر موضوع جدی است. یا برخی اوقات والدین به این دلیل به ما مراجعه می‌کنند که فرزندشان سبزیجات نمی‌خورد یا تکالیفش را انجام نمی‌دهد.

رویکرد بنیادی و اساسی این است که چه چیزی قبل از رفتار رخ می‌دهد که شما می‌توانید کاری کنید که آن را تغییر دهید؟ آیا می‌توانید رفتار جدید را تکرار کنید؟ آیا می‌توانید رفتار جدید را با تمجید تثبیت کنید؟ آنچه اتفاق می‌افتد، این است که والدین فکر می‌کنند انضباط یعنی تنبیه‌کردن و درحقیقت این روشی نیست که به‌واسطۀ آن رفتار تغییر می‌کند.

این روش برای تمام سنین کارایی دارد. بیایید فرض کنیم که شما دختر نوجوانی دارید که به شما می‌گوید: «مامان، تو خیلی پست و عوضی هستی. تو برای من چه کار کرده‌ای؟ فقط به فکر خودت هستی.»

با شنیدن چنین حرفی والدین می‌خواهند زمین دهان باز کند و آن‌ها را ببلعد؛ چراکه تمام زندگی خود را وقف آن بچه کرده‌اند. چطور می‌توانیم از شر این طرز برخوردهای دوران نوجوانی خلاص شویم؟ اسم آن را «متضادهای مثبت»۱ گذاشته‌ایم. هر موقع می‌خواهید از شر چیزی خلاص شوید، ببینید به‌جای آن چه چیزی می‌خواهید؟ باید بدانید که حذف آن به تنهایی کارگشا نخواهد بود.

کازان: در ارتباط با این مثال نوجوانی، روش ایجاد رفتار متضاد مثبت چیست؟

کزدین: نوجوان ممکن است سر میز شام ساکت نشسته باشد و هیچ چیز منفی هم نگوید. خب؛ هنگامی که می‌خواهید شروع کنید، یکی از متضادهای مثبت برخی مواقع می‌تواند تقویتِ رخ‌ندادن آن رفتار منفی باشد.

به‌این‌ترتیب شما می‌گویید: «مرین، خیلی خوب شد که شام با ما هستی. خیلی خوب است که اینجا پیش مایی.» آنچه این گفته می‌کند، تقویت این احتمال است که مرین دوباره سر میز شام حاضر شود و هیچ حرف منفی هم نزند. ممکن است مرین در جواب شما بگوید: «می‌شود آووکادو و خوراک نخود را به من بدهید؟» شما هم می‌گویید: «حتماً. البته.»

اینجا شور و حرارتی نیاز ندارید.

از رفتارهای ساده به پیچیده ادامه می‌دهید و خیلی زود مرین را در موقعیت‌های دیگری می‌بینید که حرف‌های مثبت و خوب می زند. ما والدین را آموزش می‌دهیم که چنین موقعیت‌هایی را که ممکن است سازندۀ رفتار مثبت باشد، غنمیت شمرند و از آن‌ استفاده کنند. اوضاع به‌سرعت تغییر می‌کند و دیگر شنوندۀ جمله‌هایی همچون «تو پست و عوضی هستی» نخواهید بود. شما متضادهای مثبت ساخته‌اید.

سعی نمی‌کنید سرکوب کنید؛ مثل اینکه بگویید: «برای تمام کارهایی که برای تو کرده‌ام، اینطور با من برخورد نکن!» تحقیقات نشان می‌دهند که برخوردهایی مثل سرکوب‌کردن و تحت‌فشار قراردادن منجر به رفتار واکنشی در کودک می‌شود. سبب می‌شود که به‌محض اینکه از مدرسه به خانه می‌رسند، از شما دوری کنند. این روش همچنین باعث ایجاد تعاملاتی منفی با شما می‌شود.

کازان: این برای من بسیار جذاب است؛ چون حس می‌کنم این روش کارآمد است. اما ضمناً احساس می‌کنم که برای والدین سخت است که تصمیم بگیرند چنین رفتار کنند. آیا شما هم همین حس را دارید؟

کزدین: بله؛ بخشی از دلیلِ داشتنِ چنین حسی این است که برخلاف آن چیزی است که آموزش دیده‌ایم. برعکسِ آن چیزی است که فکر می‌کنیم: اگر بچه کاری را نمی‌کند، باید تنبیهش کنید.

پدرها و مادرها بسیار خسته شده‌اند؛ به این علت که فکر می‌کنند هیچ ابزار مؤثری در اختیار ندارند و قدرت، اوضاع را بدتر می‌کند.

ما بچه‌ها را تغییر نمی‌دهیم؛ ما والدین را تغییر می‌دهیم و آن‌ها بچه‌ها را تغییر می‌دهند.

وب سایت ترجمان – ترجمه احسان یزدانی

نوع مطلب : روانشناسی کودک، راه های پرورش خلاقیت در کودکان، 
برچسب ها : تربیت فرزندان تان، صدمه زدن فیزیکی، پدرها و مادرها، موسیقی های کودک، گمپ گلا، تنبیه های سازنده،
لینک های مرتبط : گمپ گلا،
یکشنبه 4 فروردین 1398 08:26 ب.ظ
<a href="http://www.sumumcatering.com/nike-air-max2-cb-94-sort-r%C3%B8d-skoh">nike air max2 cb 94 sort r酶d</a> <a href="http://www.amsinconline.com/nike-air-max-2014-maschio-nero-arancia-verde-bianca-scarpei">nike air max 2014 maschio nero arancia verde bianca</a> <a href="http://www.cavestt.com/maschio-adidas-zx-850-blu-grigio-scarpej">maschio adidas zx 850 blu grigio</a> <a href="http://www.deshiresult.com/houston-rockets-toddler-jersey-nflh">houston rockets toddler jersey</a> <a href="http://www.quentsons.com/purple-coach-shoes-coachh">purple coach shoes</a> <a href="http://www.steugenesband.com/adidas-tfl-15.3-solar-nero-bianca-scarpei">adidas tfl 15.3 solar nero bianca</a>
bowtieorg http://www.bowtieorg.com/
یکشنبه 4 فروردین 1398 08:18 ق.ظ
<a href="http://www.videogue.com/herre-nike-air-max-bw-bl%C3%A5-skoj">herre nike air max bw bl氓</a> <a href="http://www.actuelvet.com/cheap-white-ralph-lauren-shirt-poloh">cheap white ralph lauren shirt</a> <a href="http://www.jstreetdoc.com/adidas-white-mountaineering-forum-mid-shoesi">adidas white mountaineering forum mid</a> <a href="http://www.rightcardeals.com/bianca-top-converse-scarpej">bianca top converse</a> <a href="http://www.wearesmashed.com/air-jordan-1-blau-and-gelb-schuhej">air jordan 1 blau and gelb</a> <a href="http://www.icecardonline.com/detroit-tigers-new-era-mlb-black-on-black-59fifty-cap-hath">detroit tigers new era mlb black on black 59fifty cap</a>
[url=http://www.tonyaespinoza.com/kentucky-wildcats-47-ncaa-47-franchise-cap-hath]kentucky wildcats 47 ncaa 47 franchise cap[/url]
پنجشنبه 1 فروردین 1398 03:09 ق.ظ
<a href="http://www.marieebeaute.com/barato-nike-free-run-4.0-v2-mujeres-kurpesf">barato nike free run 4.0 v2 mujeres</a> <a href="http://www.perialetheia.com/nfl-mitch-morse-black-61-kansas-city-chiefs-nike-name-number-logo-pullover-hoodie-nflr">nfl mitch morse black 61 kansas city chiefs nike name number logo pullover hoodie</a> <a href="http://www.dentaleden.com/nike-air-yeezy-2-marr%C3%B3n-oro-kurpesf">nike air yeezy 2 marr贸n oro</a> <a href="http://www.freerentalapp.com/nike-free-5.0-v2-gul-s%C3%B8lv-schuhee">nike free 5.0 v2 gul s酶lv</a> <a href="http://www.hmttour.com/air-max-2017-lilla-lights-obuvg">air max 2017 lilla lights</a> <a href="http://www.honestmentor.com/kyrie-2-lilla-zone-chaussuresa">kyrie 2 lilla zone</a>
petcareomaha http://www.petcareomaha.com/
دوشنبه 27 اسفند 1397 11:34 ق.ظ
<a href="http://www.mgazamusic.com/north-face-womens-schoeller-3xdry-jacket-green-northfaceh">north face womens schoeller 3xdry jacket green</a> <a href="http://www.thehugdealer.com/nike-air-diamond-turf-herren-wei%C3%9F-schwarz-schuhek">nike air diamond turf herren wei脽 schwarz</a> <a href="http://www.improvisate.com/air-jordan-retro-6-low-hvid-sort-skoi">air jordan retro 6 low hvid sort</a> <a href="http://www.urbnite.com/nike-kyrie-3-noir-jade-chaussuresh">nike kyrie 3 noir jade</a> <a href="http://www.cywebco.com/cleveland-indians-new-era-mlb-brown-on-metallic-59fifty-cap-hatl">cleveland indians new era mlb brown on metallic 59fifty cap</a> <a href="http://www.penisbeaker.com/or-violet-hommes-nike-free-trainer-chaussures-chaussuresh">or violet hommes nike free trainer chaussures</a>
maschio nike air max thea vino rosso verde http://www.alariscorp.com/maschio-nike-air-max-thea-vino-rosso-verde-scarpei
دوشنبه 27 اسفند 1397 11:34 ق.ظ
<a href="http://www.roozlink.com/adidas-prougeator-accelerator-precision-chaussuresh">adidas prougeator accelerator precision</a> <a href="http://www.todayyoudie.com/adidas-nmd-runner-femminile-rosso-scarpeh">adidas nmd runner femminile rosso</a> <a href="http://www.kxconcrete.com/washington-redskins-jersey-nfli">washington redskins jersey</a> <a href="http://www.mpresscards.com/adidas-adizero-f50-dragon-fg-footbtodas-verde-negro-zapatosh">adidas adizero f50 dragon fg footbtodas verde negro</a> <a href="http://www.flexinfonet.com/nike-free-run-5.0-hombres-gris-and-blanco-zapatosk">nike free run 5.0 hombres gris and blanco</a> <a href="http://www.followmellow.com/supreme-north-face-steep-tech-jacket-northfaceh">supreme north face steep tech jacket</a>
kvinder air jordan retro 7 hvid sort orange http://www.zurbaranpalma.com/kvinder-air-jordan-retro-7-hvid-sort-orange-skoh
دوشنبه 27 اسفند 1397 11:34 ق.ظ
<a href="http://www.stopbannon.com/nike-air-force-1-high-blanc-prix-chaussuresh">nike air force 1 high blanc prix</a> <a href="http://www.biteofpr.com/nike-roshe-run-verde-zapatosk">nike roshe run verde</a> <a href="http://www.askedwhite.com/nike-air-force-1-high-black-suede-gum-shoesj">nike air force 1 high black suede gum</a> <a href="http://www.nigmotion.com/hat-embroidery-arizona-hath">hat embroidery arizona</a> <a href="http://www.alalukah.com/nike-air-max-bw-essential-squadron-azul-zapatosl">nike air max bw essential squadron azul</a> <a href="http://www.irishpubsbook.com/nike-lab-air-max-270-triple-black-shoesk">nike lab air max 270 triple black</a>
nike air max 90 femmes light rose argent http://www.kxconcrete.com/nike-air-max-90-femmes-light-rose-argent-chaussuresj
یکشنبه 19 اسفند 1397 03:48 ق.ظ
<a href="http://www.hypemyplace.com/dam%C3%A4nner-nike-shox-2016-lila-orange-schuheh">dam盲nner nike shox 2016 lila orange</a> <a href="http://www.fajrawy.com/adidas-stan-smith-black-leopard-shoesk">adidas stan smith black leopard</a> <a href="http://www.laziophoto.com/adidas-superstar-sort-sort-hvid-skol">adidas superstar sort sort hvid</a> <a href="http://www.thenaturalab.com/adidas-tubular-doom-all-svart-obuvk">adidas tubular doom all svart</a> <a href="http://www.kurtweideman.com/verde-converse-scarpe-da-ginnastica-scarpei">verde converse scarpe da ginnastica</a> <a href="http://www.julesmatton.com/nike-tanjun-trainers-ladies-negro-zapatosh">nike tanjun trainers ladies negro</a>
boston red sox new era mlb round tripper 9twenty cap http://www.thebrandiac.com/boston-red-sox-new-era-mlb-round-tripper-9twenty-cap-hath
یکشنبه 19 اسفند 1397 03:48 ق.ظ
<a href="http://www.qdanys.com/nike-air-max-90-negro-and-neon-verde-zapatosl">nike air max 90 negro and neon verde</a> <a href="http://www.alexfaction.com/oakley-straight-jacket-sunglasses-red-colors-sunglassesh">oakley straight jacket sunglasses red colors</a> <a href="http://www.nuclearbb.com/taylormade-new-era-9fifty-hatj">taylormade new era 9fifty</a> <a href="http://www.teknikiskombi.com/adidas-neo-baseline-bianca-scarpej">adidas neo baseline bianca</a> <a href="http://www.karibiankomu.com/dam%C3%A4nner-nike-air-max-schwarz-and-rosa-schuhei">dam盲nner nike air max schwarz and rosa</a> <a href="http://www.indosari.com/air-jordan-xi-sort-skoh">air jordan xi sort</a>
pittsburgh penguins outerstuff nhl youth team vize snapback cap http://www.karibiankomu.com/pittsburgh-penguins-outerstuff-nhl-youth-team-vize-snapback-cap-hath
یکشنبه 19 اسفند 1397 03:47 ق.ظ
<a href="http://www.kywordsmith.com/kvinners-nike-air-max-gul-obuvk">kvinners nike air max gul</a> <a href="http://www.zanelebeauty.com/nike-wmns-internationalist-prm-bianca-scarpei">nike wmns internationalist prm bianca</a> <a href="http://www.ukclubdj.com/nike-hombres-classic-cortez-nylon-negro-blanco-zapatosh">nike hombres classic cortez nylon negro blanco</a> <a href="http://www.statusmarathi.com/nike-dunk-low-pro-r%C3%B8d-skok">nike dunk low pro r酶d</a> <a href="http://www.theartofaj.com/bl%C3%A5-svart-converse-obuvi">bl氓 svart converse</a> <a href="http://www.paralirulet.com/nike-cortez-mettodasic-rojo-bronze-zapatosl">nike cortez mettodasic rojo bronze</a>
nike sb dunk high nero and bianca http://www.cadeemy.com/nike-sb-dunk-high-nero-and-bianca-scarpei
یکشنبه 19 اسفند 1397 03:47 ق.ظ
<a href="http://www.alariscorp.com/nike-free-run-2-women-electric-red-orange-shoesl">nike free run 2 women electric red orange</a> <a href="http://www.camerasdallas.com/ralph-lauren-shirt-names-related-poloh">ralph lauren shirt names related</a> <a href="http://www.limousinhotel.com/kvinder-air-jordan-retro-6-hvid-blomst-skok">kvinder air jordan retro 6 hvid blomst</a> <a href="http://www.pdenupcial.com/converse-chuck-taylor-alle-star-low-turnschuhe-schwarz-schuheh">converse chuck taylor alle star low turnschuhe schwarz</a> <a href="http://www.lamaisondemma.com/adidas-zx-flux-orange-black-shoesk">adidas zx flux orange black</a> <a href="http://www.cwpfloorcare.com/nike-air-pegasus-89-lyser%C3%B8d-skol">nike air pegasus 89 lyser酶d</a>
nike air force 1 schwarz http://www.esperteyu.com/nike-air-force-1-schwarz-schuhej
یکشنبه 19 اسفند 1397 03:47 ق.ظ
<a href="http://www.stopbannon.com/todas-rojo-asics-gel-lyte-zapatosl">todas rojo asics gel lyte</a> <a href="http://www.biteofpr.com/ray-ban-new-wayfarer-polarized-blue-gradient-sunglassesh">ray ban new wayfarer polarized blue gradient</a> <a href="http://www.askedwhite.com/miami-heat-new-era-nba-on-court-collection-9fifty-snapback-cap-hatj">miami heat new era nba on court collection 9fifty snapback cap</a> <a href="http://www.nigmotion.com/adidas-boost-pure-bianca-scarpej">adidas boost pure bianca</a> <a href="http://www.alalukah.com/grau-and-wei%C3%9F-jordan-eclipse-schuhei">grau and wei脽 jordan eclipse</a> <a href="http://www.irishpubsbook.com/nike-airmax-2016-himmelbl%C3%A5-skoh">nike airmax 2016 himmelbl氓</a>
miami dolphins 47 nfl cardinal clean up cap http://www.kickscootuk.com/miami-dolphins-47-nfl-cardinal-clean-up-cap-hatk
چهارشنبه 15 اسفند 1397 10:17 ب.ظ
<a href="http://www.joshuaarens.com/white-polo-shirt-with-green-trim-polou">white polo shirt with green trim</a> <a href="http://www.jschwimmermd.com/nike-hypervenom-phelon-rouge-chaussuresa">nike hypervenom phelon rouge</a> <a href="http://www.markedtreear.com/blanc-nike-roshe-noir-tick-schuhed">blanc nike roshe noir tick</a> <a href="http://www.mauigrub.com/air-jordan-11-retro-low-barons-a-buon-mercato-scarpea">air jordan 11 retro low barons a buon mercato</a> <a href="http://www.mgnmilitaria.com/air-jordan-1-retro-mid-legend-blu-kurpesf">air jordan 1 retro mid legend blu</a> <a href="http://www.nanainchief.com/nike-ash-chris-hubbard-backer-nfl-74-cleveland-browns-pullover-hoodie-nflr">nike ash chris hubbard backer nfl 74 cleveland browns pullover hoodie</a>
lafuette http://www.lafuette.com/
چهارشنبه 15 اسفند 1397 10:17 ب.ظ
<a href="http://www.apconcierge.com/adidas-harden-rosso-oro-butye">adidas harden rosso oro</a> <a href="http://www.freonsystem.com/nike-free-run-4.0-kinder-butye">nike free run 4.0 kinder</a> <a href="http://www.jupitertaxx.com/nike-5.0-breathe-bleu-obuve">nike 5.0 breathe bleu</a> <a href="http://www.khyenchen.com/air-jordan-son-of-mars-true-azul-zero-obuvd">air jordan son of mars true azul zero</a> <a href="http://www.latinphonics.com/salomon-s-lab-sense-2-volt-schwarz-kurpesf">salomon s lab sense 2 volt schwarz</a> <a href="http://www.liaqui.com/nike-roshe-run-slip-gr%C3%BCn-silber-obuvb">nike roshe run slip gr眉n silber</a>
defeliceptpl http://www.defeliceptpl.com/
چهارشنبه 15 اسفند 1397 10:17 ب.ظ
<a href="http://www.alfiekaye.com/nike-lunarstelos-dam%C3%A4nner-laufen-schuh-butye">nike lunarstelos dam盲nner laufen schuh</a> <a href="http://www.buyincar.com/adidas-zx-flux-vente-vehicle-butye">adidas zx flux vente vehicle</a> <a href="http://www.clearvieweps.com/air-jordan-future-kvinders-hvid-gr%C3%B8n-obuve">air jordan future kvinders hvid gr酶n</a> <a href="http://www.financesmiled.com/nike-free-run-3-5.0-gr%C3%B8n-energy-obuvd">nike free run 3 5.0 gr酶n energy</a> <a href="http://www.getwichquick.com/lebron-12-bianca-pe-kurpesf">lebron 12 bianca pe</a> <a href="http://www.kareokiparty.com/asics-gel-lyte-v-5-speckled-triple-sort-obuvb">asics gel lyte v 5 speckled triple sort</a>
classiccarslb http://www.classiccarslb.com/
چهارشنبه 15 اسفند 1397 10:16 ب.ظ
<a href="http://www.alpigap.com/nike-blazer-low-hvid-kit-butya">nike blazer low hvid kit</a> <a href="http://www.dinerwareslo.com/hombres-vibram-fivefingers-komodo-naranja-schuhef">hombres vibram fivefingers komodo naranja</a> <a href="http://www.eskortpu.com/mens-ralph-lauren-beach-shorts-navy-beige-polou">mens ralph lauren beach shorts navy beige</a> <a href="http://www.maribrairie.com/adidas-projoator-young-pro-keepershandschoenen-chaussuresa">adidas projoator young pro keepershandschoenen</a> <a href="http://www.myfaccia.com/nike-huarache-billig-hotel-schuhed">nike huarache billig hotel</a> <a href="http://www.noteablepost.com/nike-zoom-pegasus-33-ladies-fonctionnement-chaussures-bon-march%C3%A9-scarpea">nike zoom pegasus 33 ladies fonctionnement chaussures bon march茅</a>
brandsdh http://www.brandsdh.com/
یکشنبه 12 اسفند 1397 08:15 ب.ظ
<a href="http://www.jazzoutlaw.com/adidas-john-wtout-1-tout-star-roster-butyd">adidas john wtout 1 tout star roster</a> <a href="http://www.fifteenforty.com/adidas-zx-flux-dust-rosado-blanco-kurpesc">adidas zx flux dust rosado blanco</a> <a href="http://www.cagiad.com/air-jordan-13-retro-noir-rouge-blanc-schuhea">air jordan 13 retro noir rouge blanc</a> <a href="http://www.magicwristlet.com/nike-air-huarache-triple-nero-amsterdam-kurpesf">nike air huarache triple nero amsterdam</a> <a href="http://www.fleksys.com/kobe-7-lila-and-gold-chaussuresa">kobe 7 lila and gold</a> <a href="http://www.teamworkpress.com/air-jordan-5-rosa-bl%C3%A5-kurpesg">air jordan 5 rosa bl氓</a>
chinchout http://www.chinchout.com/
یکشنبه 12 اسفند 1397 08:10 ب.ظ
<a href="http://www.bhldchauhung.com/nike-zoom-pegasus-31-light-blu-usps-chaussuresf">nike zoom pegasus 31 light blu usps</a> <a href="http://www.meknesmorocco.com/nike-air-yeezy-2-rosa-silber-obuvc">nike air yeezy 2 rosa silber</a> <a href="http://www.abanigeria.com/nike-kobe-ix-em-s%C3%B8lv-kurpesb">nike kobe ix em s酶lv</a> <a href="http://www.webdatingnews.com/nike-tanjun-ladies-trainers-gr%C3%A5-upholstery-kurpese">nike tanjun ladies trainers gr氓 upholstery</a> <a href="http://www.cropclassix.com/air-jordan-9-imperial-p%C3%BArpura-flor-kurpesd">air jordan 9 imperial p煤rpura flor</a> <a href="http://www.chibihentai.com/adidas-nitrocharge-gr%C3%BCn-juice-scarped">adidas nitrocharge gr眉n juice</a>
iamsamcollier http://www.iamsamcollier.com/
شنبه 11 اسفند 1397 11:41 ب.ظ
<a href="http://www.westzouktime.com/womans-gris-converse-zapatosl">womans gris converse</a> <a href="http://www.rozfile.com/maschio-nike-internationalist-blu-bianca-scarpeh">maschio nike internationalist blu bianca</a> <a href="http://www.emcoroofing.com/black-adidas-shoes-womens-shoesk">black adidas shoes womens</a> <a href="http://www.sposhnation.com/oakley-holbrook-polarized-sunglasses-matte-black-warm-grey-sunglassesh">oakley holbrook polarized sunglasses matte black warm grey</a> <a href="http://www.fiqhfrench.com/nike-roshe-run-triple-noir-chaussuresl">nike roshe run triple noir</a> <a href="http://www.idlifehealth.com/adidas-neo-skate-or-gris-chaussuresl">adidas neo skate or gris</a>
kvinders nike air more uptempo bl氓 http://www.sakuraudine.com/kvinders-nike-air-more-uptempo-bl%C3%A5-skoh
شنبه 11 اسفند 1397 11:41 ب.ظ
<a href="http://www.kyayar.com/buffalo-bills-boonie-hat-hath">buffalo bills boonie hat</a> <a href="http://www.lesenat.com/nike-air-pegasus-todas-blanco-zapatosl">nike air pegasus todas blanco</a> <a href="http://www.itsaggw.com/nike-air-jordan-4-red-shoesk">nike air jordan 4 red</a> <a href="http://www.liftours.com/rosa-svart-hvit-nike-air-max-obuvi">rosa svart hvit nike air max</a> <a href="http://www.jbidny.com/nike-free-4.0-flyknit-kvinners-bl%C3%A5-gr%C3%A5-obuvk">nike free 4.0 flyknit kvinners bl氓 gr氓</a> <a href="http://www.archglagol.com/nike-air-max-thea-hvit-svart-hvit-obuvi">nike air max thea hvit svart hvit</a>
ray ban clubmaster blue flash http://www.allstuffcats.com/ray-ban-clubmaster-blue-flash-sunglassesh
شنبه 11 اسفند 1397 11:40 ب.ظ
<a href="http://www.idomicil.com/nike-tiempo-legend-v-fg-laser-arancia-scarpeh">nike tiempo legend v fg laser arancia</a> <a href="http://www.revtelluride.com/mens-philadelphia-phillies-majestic-whitered-home-cool-base-custom-jersey-nfli">mens philadelphia phillies majestic whitered home cool base custom jersey</a> <a href="http://www.footslockerca.com/adidas-ultra-boost-3.0-azul-zapatosh">adidas ultra boost 3.0 azul</a> <a href="http://www.alyysjf.com/nike-lunarglide-verde-zapatosk">nike lunarglide verde</a> <a href="http://www.pertpasties.com/womens-north-face-sherpa-hoodie-northfaceh">womens north face sherpa hoodie</a> <a href="http://www.newliveportal.com/nike-mercurial-superfly-fg-blau-schuhek">nike mercurial superfly fg blau</a>
dodgers 34 fernando valenzuela blue womens fashion stitched mlb jersey http://www.bhramarhealth.com/dodgers-34-fernando-valenzuela-blue-womens-fashion-stitched-mlb-jersey-nfli
شنبه 11 اسفند 1397 11:40 ب.ظ
<a href="http://www.cashfordick.com/classic-negro-and-blanco-high-top-converse-zapatosl">classic negro and blanco high top converse</a> <a href="http://www.flpainfree.com/nike-tanjun-green-shoesk">nike tanjun green</a> <a href="http://www.fayjoneshome.com/nike-roshe-menn-r%C3%B8d-obuvi">nike roshe menn r酶d</a> <a href="http://www.lukyhammers.com/nike-air-max-2018-elite-r%C3%B8d-gull-svart-obuvk">nike air max 2018 elite r酶d gull svart</a> <a href="http://www.kleinconcept.com/adidas-eqt-all-hvit-obuvi">adidas eqt all hvit</a> <a href="http://www.simmordasa.com/nike-air-max-98-blanco-naranja-plata-zapatosl">nike air max 98 blanco naranja plata</a>
ray ban rb 2132 classic new wayfarer unisex sunglasses http://www.alimonis.com/ray-ban-rb-2132-classic-new-wayfarer-unisex-sunglasses-sunglassesh
جمعه 10 اسفند 1397 12:12 ق.ظ
<a href="http://www.myjungleherbs.com/nike-thunder-7-carmelo-anthony-white-nba-authentic-association-edition-jersey-nflx">nike thunder 7 carmelo anthony white nba authentic association edition jersey</a> <a href="http://www.tugdemturizm.com/nike-mens-rob-gronkowski-elite-navy-blue-home-jersey-new-england-patriots-nfl-87-drift-fashion-nflw">nike mens rob gronkowski elite navy blue home jersey new england patriots nfl 87 drift fashion</a> <a href="http://www.alistauction.com/air-jordan-4-retro-hombres-zapato-maker-chaussuresa">air jordan 4 retro hombres zapato maker</a> <a href="http://www.bdfsner.com/nike-casual-schuhe-gr%C3%BCn-gold-butya">nike casual schuhe gr眉n gold</a> <a href="http://www.farmsbd.com/nike-air-max-zero-mennns-hvit-out-butyc">nike air max zero mennns hvit out</a> <a href="http://www.hajimeteguide.com/dam%C3%A4nner-nike-air-max-bw-grau-gold-obuvg">dam盲nner nike air max bw grau gold</a>
pritoi http://www.pritoi.com/
جمعه 10 اسفند 1397 12:12 ق.ظ
<a href="http://www.allenchute.com/hombres-nike-air-huarache-ultra-breathe-corriendo-zapatos-butya">hombres nike air huarache ultra breathe corriendo zapatos</a> <a href="http://www.belronctx.com/flyknit-free-3.0-bleu-view-schuhef">flyknit free 3.0 bleu view</a> <a href="http://www.divasdelface.com/ralph-lauren-pants-gris-rojo-polou">ralph lauren pants gris rojo</a> <a href="http://www.dolcemialuxe.com/lebron-13-amarillo-discharge-chaussuresa">lebron 13 amarillo discharge</a> <a href="http://www.feyzplastik.com/jordan-retro-11-hvit-low-schuhed">jordan retro 11 hvit low</a> <a href="http://www.oanhsara.com/femmes-nike-air-max-tailwind-6-rose-orange-scarpea">femmes nike air max tailwind 6 rose orange</a>
emenucards http://www.emenucards.com/
سه شنبه 7 اسفند 1397 06:18 ق.ظ
<a href="http://www.moldedeps.com/limited-mens-kendall-lamm-navy-blue-jersey-nfl-nike-houston-texans-74-tank-top-suit-nflx">limited mens kendall lamm navy blue jersey nfl nike houston texans 74 tank top suit</a> <a href="http://www.wekoreanz.com/nike-lebron-soldier-9-p%C3%BArpura-negro-kurpesc">nike lebron soldier 9 p煤rpura negro</a> <a href="http://www.ceespeters.com/limited-nike-camo-mens-mark-duper-jersey-nfl-85-miami-dolphins-rush-realtree-nflz">limited nike camo mens mark duper jersey nfl 85 miami dolphins rush realtree</a> <a href="http://www.debbieoleary.com/jordan-11-gamma-bleu-tickets-obuvd">jordan 11 gamma bleu tickets</a> <a href="http://www.hollerrealtor.com/adidas-forum-mid-gr%C3%A5-hvit-scarpec">adidas forum mid gr氓 hvit</a> <a href="http://www.introtechint.com/kd-7-gul-and-bl%C3%A5-kurpesb">kd 7 gul and bl氓</a>
visasdecanada http://www.visasdecanada.com/
سه شنبه 7 اسفند 1397 06:18 ق.ظ
<a href="http://www.tumblrwiz.com/air-max-2015-arenaals-kurpesf">air max 2015 arenaals</a> <a href="http://www.usafitno.com/limited-nike-navy-blue-mens-dalton-schultz-jersey-nfl-86-dallas-cowboys-therma-long-sleeve-nflr">limited nike navy blue mens dalton schultz jersey nfl 86 dallas cowboys therma long sleeve</a> <a href="http://www.corewmi.com/dam%C3%A4nner-nike-flyknit-lunar-1-gr%C3%BCn-gelb-kurpesf">dam盲nner nike flyknit lunar 1 gr眉n gelb</a> <a href="http://www.faimark.com/nike-air-max-90-femminile-oro-viola-schuhef">nike air max 90 femminile oro viola</a> <a href="http://www.madamevelvet.com/air-jordan-13-gr%C3%B8nn-hvit-obuvg">air jordan 13 gr酶nn hvit</a> <a href="http://www.moveinplace.com/nero-patent-pelle-jordan-11-chaussuresa">nero patent pelle jordan 11</a>
maximephilips http://www.maximephilips.com/
سه شنبه 7 اسفند 1397 06:18 ق.ظ
<a href="http://www.flatoyota.com/nike-womens-jerry-rice-black-backer-oakland-raiders-nfl-80-pullover-hoodie-nflr">nike womens jerry rice black backer oakland raiders nfl 80 pullover hoodie</a> <a href="http://www.fotokompass.com/air-jordan-son-of-mars-negro-verde-beans-butyg">air jordan son of mars negro verde beans</a> <a href="http://www.padcrashin.com/limited-dwight-clark-san-francisco-49ers-mens-jersey-87-player-name-number-tank-top-nike-nfl-red-nflx">limited dwight clark san francisco 49ers mens jersey 87 player name number tank top nike nfl red</a> <a href="http://www.tickboxit.com/earl-mitchell-ash-one-color-jersey-90-san-francisco-49ers-t-shirt-nike-womens-nfl-nflw">earl mitchell ash one color jersey 90 san francisco 49ers t shirt nike womens nfl</a> <a href="http://www.dvrordie.com/nike-kaishi-orange-bl%C3%A5-chaussuresa">nike kaishi orange bl氓</a> <a href="http://www.francisstiff.com/zx-flux-grigio-and-argento-butya">zx flux grigio and argento</a>
flatoyota http://www.flatoyota.com/
سه شنبه 7 اسفند 1397 06:17 ق.ظ
<a href="http://www.gridironstats.com/air-jordan-retro-11-25th-anniversary-for-vendita-kurpesa">air jordan retro 11 25th anniversary for vendita</a> <a href="http://www.homeystudio.com/nike-air-max-2015-femmes-rose-rouge-kurpese">nike air max 2015 femmes rose rouge</a> <a href="http://www.myrealtoralex.com/ralph-lauren-hommes-shirt-short-polo-sleeves-in-regular-fit-tartan-poloz">ralph lauren hommes shirt short polo sleeves in regular fit tartan</a> <a href="http://www.trademaesters.com/nike-lebron-12-ext-rubber-qs-noir-chrome-jaune-scarpeb">nike lebron 12 ext rubber qs noir chrome jaune</a> <a href="http://www.justwhatilove.com/nike-barkevious-mingo-jersey-51-nfl-seattle-seahawks-long-sleeve-t-shirt-womens-backer-navy-blue-nfls">nike barkevious mingo jersey 51 nfl seattle seahawks long sleeve t shirt womens backer navy blue</a> <a href="http://www.lcsyzw.com/nike-flyknit-air-max-schuhe-scarpeg">nike flyknit air max schuhe</a>
dandrehobl http://www.dandrehobl.com/
دوشنبه 6 اسفند 1397 01:39 ب.ظ
<a href="http://www.christiancote.com/tampa-bay-buccaneers-throwback-jersey-nfli">tampa bay buccaneers throwback jersey</a> <a href="http://www.pubblisito.com/nike-air-force-1-rojo-amarillo-zapatosh">nike air force 1 rojo amarillo</a> <a href="http://www.abelsnorth.com/adidas-originals-gazelle-gris-zapatillas-zapatosk">adidas originals gazelle gris zapatillas</a> <a href="http://www.maroochyroos.com/north-face-sale-apex-bionic-northfaceh">north face sale apex bionic</a> <a href="http://www.freedomoaksbb.com/adidas-ace-16-rot-schuhek">adidas ace 16 rot</a> <a href="http://www.kleefklimmen.com/nike-roshe-kvinder-gr%C3%B8n-skoi">nike roshe kvinder gr酶n</a>
jarvis landry basketball jersey http://www.machinband.com/jarvis-landry-basketball-jersey-nfli
دوشنبه 6 اسفند 1397 01:38 ب.ظ
<a href="http://www.douhenhar.com/hvit-and-gull-adidas-ace-obuvi">hvit and gull adidas ace</a> <a href="http://www.bigdstattoos.com/adidas-messi-15.3-tf-gul-svart-light-bl%C3%A5-obuvk">adidas messi 15.3 tf gul svart light bl氓</a> <a href="http://www.popuptucasa.com/nike-roshe-one-3d-triple-svart-obuvi">nike roshe one 3d triple svart</a> <a href="http://www.mapspokemon.com/mujer-nike-lebron-13-blanco-rojo-zapatosl">mujer nike lebron 13 blanco rojo</a> <a href="http://www.aevibox.com/nike-air-max-2017-oro-nero-oro-logo-maschio-083-scarpeh">nike air max 2017 oro nero oro logo maschio 083</a> <a href="http://www.dikkertjedap.com/adidas-climacool-ride-i-men-red-shoesk">adidas climacool ride i men red</a>
adidas tubular radial todas blanco http://www.fayjoneshome.com/adidas-tubular-radial-todas-blanco-zapatosl
دوشنبه 6 اسفند 1397 05:09 ق.ظ
<a href="http://www.eastyorkvet.net/zx-flux-triple-negro-kopen-obuve">zx flux triple negro kopen</a> <a href="http://www.ebonyeyes.net/nike-herre-lunar-mvp-pregame-kurpesd">nike herre lunar mvp pregame</a> <a href="http://www.eclinxplus.net/adidas-prougeator-instinct-fg-tout-noir-schuhed">adidas prougeator instinct fg tout noir</a> <a href="http://www.ectvnews.net/jordan-6-infrarouge-23-kurpesf">jordan 6 infrarouge 23</a> <a href="http://www.em-dmkm.net/nike-air-huarache-barn-svart-bl%C3%A5-obuva">nike air huarache barn svart bl氓</a> <a href="http://www.emiscape.net/adidas-john-wtutti-3-verde-grigio-obuvf">adidas john wtutti 3 verde grigio</a>
salesmasterypro http://www.salesmasterypro.net/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ


موسیقی کودک گمپ گل

مدیر وبلاگ : محمد آنت
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Open Directory Project at dmoz.org
ابزار تلگرام